آکادمی پروا

عفونت  های قارچ ناخن، که در پزشکی اونیکومایکوزیس نامیده می شوند، با رشد یک قارچ در ناخن و احتمالا در بستر ناخن ایجاد می گردند. تمام هاگ های قارچی در جایی که شرایط تاریک، مرطوب و گرم است رشد می کنند و معمولا دست ها و پاها محیط عالی برای رشد آنها می باشند.

قارچ ناخن مسری است؟

اگر نگران این هستید که قارچ ناخن مسری باشد،باید بدانید با وجود اینکه معمولا قارچ ناخن از مکان‌های خاصی به فرد منتقل می‌شود، اما چندان مسری هم نیست. قارچ ناخن، آن‌قدر رایج است که ابتلا به آن در بیش از یک فرد در خانواده امری تصادفی و عجیب به نظر نمی‌رسد و تنها درصورتی از فردی به فرد دیگر سرایت پیدا می‌کند که تماس فیزیکی مرتب و نزدیکی ایجاد شده باشد.

ممکن است این عفونت از پای یک ورزشکار به شما منتقل شده باشد،یا در آرایشگاه ،هنگام انجام کارهای زیبایی مانیکور و پدیکور دچار این مشکل شده باشید. عفونت از هر منبعی که ایجاد شود درمان آن دشوار است، چرا که قارچ تنها در سطح رشد نمی کند بلکه به زیر ناخن و در زیر پوست انتشار می یابد. معمولا مردان بیشتر از زنان در معرض این بیماری هستند، همچنین سن بالاتر نیز شانس ابتلا به عفونت را بالا می برد چرا که رشد ناخن و سرعت گردش خون کمتر است.

قارچ ناخن بعد از کاشت

این روزها تقریباً همه خانم‌ها برای زیبایی دست‌ها و پاها ناخن‌هایشان اهمیت زیادی قائل هستند. اکثر خانم‌ها از ناخن‌های کاشته شده یا مواد مشابه برای زیبایی بخشیدن به ناخن‌هایشان استفاده می‌کنند. اما این مسئله هم مانند همه تکنیک‌های زیبایی دیگر عوارض خاص خود را دارد. یکی از عوارض کاشت ناخن بالا رفتن احتمال بروز عفونت‌های قارچی در ناخن‌ها است. به طور کلی عفونت‌های قارچی می‌توانند بر همه ی قسمت های بدن  تأثیر بگذارند. قارچ‌ها و‌هاگ‌های آنها به طور معمول در همه محیط‌ها وجود دارند و در همه محیط‌ها هم می‌توانند رشد کنند. عفونت‌های قارچی معمولاً با گذشت زمان منتشر می‌شوند و شما ممکن است در وهله اول متوجه حضور آنها در سطح ناخن‌های خود نشوید.

قارچ ناخن چطور ایجاد می شود؟

وقتی که کاشت ناخن انجام می دهید، در اثر وجود حباب‌های ریز هوا و همچنین ایجاد یک محیط تاریک و مرطوب (خصوصا بخاطر رطوبت و دمای بدن) محیط مناسبی برای رشد عوامل قارچ ایجاد می‌شود. اگر بدن ما به طور طبیعی میزبان اینگونه قارچ‌ها باشد به دلیل مساعد شدن شرایط، شروع به رشد و گسترش می‌کنند. اما ممکن است در اثر انتقال عوامل قارچی از طریق وسایل و مواد کاشت ناخن این عفونت به ما منتقل شود. به همین دلیل قبل از مراجعه به سالن‌های زیبایی برای انجام اموری مانند کاشت ناخن، پدیکور و مانیکور حتماً از بهداشت آنها و نحوه ضدعفونی کردن وسایل و مواد مورد استفاده اطمینان حاصل کنید.

اهمیت رعایت بهداشت به این دلیل است که  عفونت‌ها به راحتی از فردی به فرد دیگر قابل انتقال هستند و شما باید از استریل بودن وسایل و مواد مطمئن باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید